Perşembe, Nisan 9, 2020
Ana Sayfa Blog

Biz kimiz?

IHU Panaroma 3

2017-2018 akademik yılının Bahar döneminde aday kulüp olarak faaliyete geçen İbn Haldun Üniversitesi Perspektif Fotoğrafçılık Kulübü, 2018-2019 akademik yılının Güz döneminde yaptığı faaliyetler ve projeler ile okulumuzun en hızlı kulüplüğe geçiş yapan topluluğu olmuştur. Okulumuzun Medya ve İletişim Bölümü’nden Dr. Hakkı ÖCAL ve Arş. Gör. Ali KIVRAK danışmanlığında faaliyetlerini sürdürmektedir. İlk başlarda anları yakalayıp, anılar biriktirmek amacıyla açılmış olan kulübümüz bununla sınırlı kalmayıp insanların hayatlarına dokunabilmeyi ve insanlık adına bir şeyler yapabilmeyi hedefleyerek sınırlarını genişletmiştir. Bu doğrultuda Aralık 2018’de başlayıp Şubat 2019’da kapanış sergisi ile sona eren Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Gülümse Çekiyorum Projesi ile gerek okul içerisinde gerekse okul dışarısında büyük bir ses getirmeyi başarmıştır. Kuruluşundan itibaren büyümeye ve kendini geliştirmeye devam eden kulübümüz bu süreçte bir çok öğretici ve eğlenceli faaliyetler gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Dilek Uyar Söyleşisi

National Geographic Fotoğraf Yarışması’nda 2017 Dünya birincisi olan ilk ve tek kadın fotoğrafçı Dilek Uyar ile 13.02.2019 tarihinde bir söyleşi gerçekleştirilmiştir. Bu söyleşi ile okulumuz mensuplarının fotoğrafçılığa olan ilgilerinin artması ve zihinlerindeki soru işaretlerine cevaplar bulmaları hedeflenmiştir. Dilek Uyar’dan hem kendi fotoğrafçılık hikayelerini dinlediğimiz hem de fotoğrafçılığa dair önemli bilgiler aldığımız bir söyleşi olmuştur.

Sergiler

sergi ihu

Kulübümüz açıldığı tarihten itibaren gerek okul içerisinde gerekse okul dışarısında toplamda 3 adet fotoğraf sergisi düzenlemiştir. İlk fotoğraf sergisi Bağcılar Engelliler Sarayı’nda Gülümse Çekiyorum Projesi kapsamında engelli öğrenciler ve proje gönüllüleri tarafından çekilen fotoğraflar sergilenmiştir. Daha sonra okul içerisinde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü için okulumuzun belli kısımlarında sergiler düzenlenmiştir.

Temel Fotoğrafçılık Eğitimi

Kulübümüzün temel mottosu olan “ânı yakalayıp anılar biriktirebilmek” doğrultusunda okulumuz mensuplarına Temel Fotoğrafçılık Eğitimi verilmiştir. 4 hafta teorik, 1 hafta pratik dersi olmak üzere toplamda 5 hafta süren bu eğitim Ahmet Faruk Arslan önderliğinde 20 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Yalnızca teori üzerine konuşmak yerine fotoğrafçılığın felsefesi hakkında da konuştuğumuz bu eğitimde katılımcıların bu alanda profesyonellik kazanmaları amaçlanmıştır.

Hatıra Panosu

hatıra panosu ihu

Okulumuz içerisinde bulunan duyuru panolarından bir tanesinde her ay gerçekleştirmiş olduğumuz Hatıra Panosu etkinliği kulübümüzün en dikkat çekici etkinliklerinden bir tanesi olmuştur. Her ay kulüp üyeleri tarafından belirlenen bir tema hakkında okulumuz mensuplarından fotoğraflar istenmekte ve bu fotoğraflar bastırılarak pano üzerinde sergilenmektedir.

Gülümse Çekiyorum Projesi

gülümseçekiyorumihu
  • gülümseçekiyorumihu

Gülümse Çekiyorum Projesi, İbn Haldun Üniversitesi Perspektif Fotoğrafçılık Kulübü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın işbirliği içerisinde gerçekleştirilmiştir. Projenin temel amacı bazı kaynaklarda bahsedilen Bir fotoğrafçı nasıl olmalı?” sorusuna verilen cevapların bir çoğunun yanlış olduğunu ve fotoğraf çekmek için herhangi bir engel olmadığını kanıtlamaktır. Bu proje kapsamında Bağcılar Engelliler Sarayı’nda 7 adet bedensel engelli öğrenciye 3 ay boyunca temel fotoğrafçılık eğitimi verilmiştir. Eğitim kapsamında teorik dersler, pratik dersler ve geziler ile desteklenmiş, bu sayede proje öğrencilerinin sosyalleşmesine katkıda bulunulmuştur. Geziler sırasında öğrencilerin ve gönüllülerin çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan bir sergi ile proje sona ermiştir.


Yerel gazetelerde projemiz hakkında yayınlayan haberler:

https://www.timeturk.com/ibn-haldun-universitesi-nden-gulumse-cekiyorum-projesi/haber-1028146

https://www.yeniakit.com.tr/haber/ibn-haldundan-gulumse-cekiyorum-projesi-594065.html

https://www.avrupagazete.co.uk/dunya/ibn-haldun-universitesi-nden-gulumse-cekiyorum-projesi-h291175.html


Projemizle ilgili kulüp başkanı İrem SÜLÜK ile röportaj:

https://sks.ihu.edu.tr/fotograf-makinesi-icin-cikilan-yoldan-yurekleri-gulumseten-bir-projeye/